Semiconductor Physics, Quantum Electronics & Optoelectronics, 22 (1), P. 039-046 (2019).
DOI: https://doi.org/10.15407/spqeo22.01.039


Трансформація дефектів напівпровідникових структур в електромагнітних та магнітних полях, стимульована резонансними явищами
Г.В. Міленін1, Р.А. Редько1,2

1Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, 41, проспект Науки, 03680 Київ, Україна
2Державний університет телекомунікацій, 7, вул. Солом’янська, 03110 Київ, Україна

Анотація. Проаналізовано можливі механізми трансформації дефектів напівпровідникових структур при дії електромагнітного випромінювання надвисокочастотного діапазону та імпульсного магнітного поля. Розглянуто електрорезонансні ефекти при нетепловій дії електромагнітних полів: резонансні відкріплення дислокацій і розпад домішкових комплексів у напівпровідникових кристалах, електрорезонансна трансформація дефектів у напівпровідникових кристалах при дії слабких імпульсних магнітних полів; магніторезонансний вплив на дефекти у напівпровідникових кристалах при дії слабких магнітних та електромагнітних полів. Показано, що для пояснення великої кількості надійно встановлених магнітоіндукованих ефектів та явищ, пов’язаних з нетепловими впливами мікрохвильових полів, слід залучати альтернативні механізми взаємодії. Найбільш вірогідними є спін-залежні реакції у парамагнітних дефектах напівпровідникових кристалів, внаслідок чого відбувається відкріплення та подальше переміщення дислокацій у полі внутрішніх напружень, та резонансні явища різної природи, які, взагалі кажучи, не потребують великих енергій і реалізуються тоді, коли збігаються частоти коливань системи та зовнішнього збуджувача. Різке зростання амплітуди коливань приводить до відкріплення дислокацій і розпаду домішкових комплексів з подальшим переміщенням і дифузією під дією мозаїки внутрішніх напружень кристала. Показано принципову фізичну ідентичність впливу слабкого магнітного поля і нетеплової дії мікрохвильового випромінювання на напівпровідниковий матеріал.

Ключові слова: мікрохвильове випромінювання, нетеплова дія, слабке магнітне поле, резонансні явища, переорієнтація спіну.

Текст статті (PDF)


Назад до 22 (1)

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.